Oxford Kumaşı Gömlek


Giysilerde kumaş seçimi komplike bir deneyimler bütününü gerektiriyormuş gibi görünse de birkaç noktaya dikkat edildiği takdirde doğru kumaşı seçmek hiç de zor bir iş sayılmaz. Özellikle gömlek tercihlerinde kumaşın dokusu, kalitesi ve özellikleri oldukça önemlidir. Geçmişte yalnızca ceket ve pardesü modellerinde tercih edilen Oxford kumaşın gömleklerdeki kullanımı son otuz yılda hızlı bir artış göstermiştir.

Oxford Kumaşın Özellikleri

Oxford kumaşın tamamıyla polyester, tamamıyla pamuklu ya da polyester pamuklu karışık olmak üzere üç farklı çeşidi mevcuttur. Bu kumaş türünün en önemli özelliği su geçirmemesidir. İnce iple dokunduğunda likralı kumaş özelliği kazanır. Kaliteli bir görüntüsü vardır ve kolay kolay yıpranmamaktadır. Çoğu zaman parlak bir görüntüsü vardır ancak son yıllarda mat çeşitlerine de parlak çeşitleri kadar sık rastlanabilmektedir. Oxford kumaş, iki farklı çözgünün bir taneymiş prensibiyle dokunduğu bez ayağının dokumadan olduğu söylenebilecek yüksek kalitede bir gömleklik kumaştır. Çoğu zaman pamuktan yapılsa da yarı pamuk yarı polyester ya da tamamıyla polyester olan versiyonlarının sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır.

Gömlekte Oxford Kumaşı

Oxford kumaşın günümüzdeki kullanımı, pardesü ve ceketlerden çok gömleklerde yaygındır. Genellikle beyaz olarak dokunan gömleklik Oxford kumaşlar zaman zaman boyalı ipliklerle ve dekoratif çizgilere de dokunabilir. Oxford kumaşı gömlek kaliteli görüntüsünden ötürü, özel günlerde, takım elbiselerin içine giyilmek üzere en fazla tercih edilen gömlek çeşitlerinden bir tanesidir.